Wystawa prac Edwarda Dwurnika w Rawiczu

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2019_02_dwurnik.jpgMuzeum Ziemi Rawickiej zaprasza na wystawę „Edward Dwurnik - Malarstwo i rysunek”. Będzie można ją oglądać od 22 lutego (wernisaż o godz. 18.30) do 7 kwietnia 2019 r.

Wystawa składa się z ponad trzydziestu prac stworzonych przez Edwarda Dwurnika w różnych okresach jego twórczości, w większości powstałych w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Pochodzą z wielu cykli, w tym. m.in. z najbardziej znanych: „Robotnicy”, „Błękitne” i „Sportowcy”, ale są też inne, które - ogólnikowo - przypisać można tematyce krajobrazu miast, realizowanej w specyficznej dla Dwurnika quasinikiforowej stylistyce. Na prezentację w Rawiczu wybrane zostały dzieła pochodzące przede wszystkim z prywatnej kolekcji dra Piotra Ziajki z Sopotu, kolekcji Bogusława Deptuły z Warszawy, ale także ze zbiorów Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie - jak np. „Archanioł” - która tę wystawę przygotowała specjalnie dla Muzeum Ziemi Rawickiej, we współpracy z Agencją Zegart.

Edward Dwurnik to jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych polskich malarzy współczesnych. Urodził się 19 kwietnia 1943 roku w Radzyminie. Mieszkał i pracował w Warszawie, gdzie zmarł 28 października 2018 r. W latach 1963-1970 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Malarstwa oraz - czasowo - na Wydziale Rzeźby. Jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1981), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarności" (1983), nagrody Coutts Contemporary Art Foundation (1992). Jego dorobek obejmuje ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz ok. 10 tysięcy rysunków.