Odwiedziny

Dzisiaj0
Przez tydzień1
Przez miesiąc30
Od początku151091

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.

16. Międzynarodowe Rawickie Mosty Sztuki 2016

24 sierpnia 2016 roku w namiotach ustawionych przed ratuszem odbył się wernisaż 16. Międzynarodowych Rawickich Mostów Sztuki – corocznych spotkań ze współczesną sztuką plastyczną organizowanych przez Muzeum Ziemi Rawickiej.

Otwierając wystawę jej kurator – dr hab. Jacek Jarczewski, prof. ASP, tłumaczył jej nietypowy charakter. Eksponowanie dzieł sztuki na wystawach sklepowych to konieczność w związku z trwającym remontem ratusza, gdzie tradycyjnie odbywały się wystawy, ale też zamysł edukacyjny – możliwie najszersze rozpropagowanie najnowszych tendencji w różnych dziedzinach sztuk plastycznych. Tegoroczne Mosty, po kilku latach przerwy, znowu mają charakter międzynarodowy – wśród 22. artystów obecni są plastycy z Ukrainy, Rumunii i Holandii oraz z Polski, głównie z trzech ośrodków akademickich – Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Zaproszenie artystów z zagranicy było możliwe dzięki pozyskaniu środków z gminnego projektu „Rawicz – urbs semper aporta” finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Wspomniał o tym na wernisażu również w swoim wystąpieniu wiceburmistrz Paweł Szybaj.

Podczas wernisażu z recitalem wystąpił wokalista Igor Demuth, absolwent wrocławskiej ASP.

Kolejnym punktem w programie wieczoru z Rawickimi Mostami Sztuki była prezentacja pierwszego rawickiego znaczka turystycznego promującego Muzeum Ziemi Rawickiej. O historii, idei i kolekcjonerskiej pasji znaczków turystycznych opowiadał Hubert Adamek, reprezentujący firmę Znaczki Turystyczne Polska. Szczegółowe informacje dotyczące drewnianego krążka z logo muzeum, który można było kupić podczas wernisażu za 5 zł, dostępne są na stronie www.znaczki-turystyczne.pl.

Wieczór zakończyło muzyczno-kulinarne show „Smaki Gruzji”. Zdjęcia z wernisażu można obejrzeć tutaj.

25 sierpnia, w kolejny dzień 16. Rawickich Mostów Sztuki, odbyła się - zgodnie z tradycją corocznych spotkań artystów organizowanych przez Muzeum Ziemi Rawickiej - konferencja naukowa pod nazwą „Sztuka bliska i daleka”. Zorganizowana została w Domu Kultury, w ramach projektu „Rawicz – urbs semper aporta”.

Miała ona charakter międzynarodowy, stąd obecność tłumaczy kabinowych.

Dr hab. Jacek Jarczewski, prof. ASP, kurator Rawickich Mostów Sztuki, w swoim wykładzie mówił o koncepcji tegorocznej wystawy w witrynach sklepowych. Nawiązał do podobnych działań, które ostatnio miały miejsce w Poznaniu, Kaliszu czy Łodzi. Podkreślił, że tego typu ekspozycje są elementem estetyzacji przestrzeni publicznej.

Rogier Janssen, malarz i fotografik holenderski, mówił o sztuce malowania światłem na przykładzie występów irlandzkiej grupy chóralnej Anúna. Janssen na koncertach jest odpowiedzialny za oświetlenie zespołu. Na przykładach koncertów w całej Europie i w Chinach pokazał, jak projektuje i ustawia oświetlenie w zależności od wnętrza i charakteru pieśni.

Olha Kuzyura-Smetana, artystka z Ukrainy, przygotowała na Mosty referat „Zjawiska syntetyczne i organiczne w transformacji sztuki”. Z powodu jej nieobecności, wynikającej z sytuacji rodzinnej, referat odczytała Jeanette Jarczewska.

Gabriela Rostas z Uniwersytetu Sztuki i Projektowania (UAD) w Cluj-Napoca (Rumunia) przedstawiła sylwetkę wybitnego malarza rumuńskiego Ioana Sbârciu i jego wpływ na współczesnych malarzy.

Dr Anita Wincencjusz-Patyna, krytyk i teoretyk sztuki z ASP we Wrocławiu, przekonała zebranych, że książki dla dzieci mogą też być z górnej półki. Zaprezentowała najciekawsze książeczki zagraniczne i polskie oraz dizajnerskie przedmioty codziennego użytku przeznaczone dla maluchów.

Burmistrz Grzegorz Kubik podziękował za zorganizowanie konferencji i wręczył wykładowcom drobne upominki.

Jacek Jarczewski zamykając konferencję wyraził nadzieję, że będąca efektem Rawickich Mostów Sztuki muzealna kolekcja współczesnego malarstwa i grafiki (kilka obrazów stanowiło scenografię sali), licząca ok. 100 prac, pozostawianych w darze MZR przez obecnych w Rawiczu artystów, będzie się powiększała.

Po konferencji na deptaku przy kawiarni „Pastelowa” Andrzej Golejewski opowiadał zebranym o monodramie „Świętokradztwo” według Jana Oskara Tauschinskiego, który przygotował w 2003 roku i za który otrzymał nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu i Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form Teatralnych w Warszawie. Następnie widzowie obejrzeli spektakl zarejestrowany przez Muzeum Ziemi Rawickiej podczas występu A. Golejewskiego w Rawiczu w 2004 roku.

26 sierpnia w Domu Kultury odbyła się w Domu Kultury druga część konferencji, tym razem pod nazwą „Kultura jako podstawa nawiązywania kontaktów międzynarodowych”. Wzięli w niej udział także samorządowcy.

Muzeum Ziemi Rawickiej oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu wydały dwie publikacje poświęcone 16. Międzynarodowym Rawickim Mostom Sztuki – dwujęzyczny katalog (który można obejrzeć tutaj) oraz digipack z interaktywną wersją katalogu, zawierającą także materiały wideo.

(P)

15. Rawickie Mosty Sztuki

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2015_08_RMS_2015_36.jpgJuż po raz piętnasty w Rawiczu odbywają się coroczne spotkania ze współczesną sztuką plastyczną, noszące od 2011 roku nazwę Rawickich Mostów Sztuki. 25 sierpnia w ratuszu otwarto wystawę „Od czerni do bieli”.

Czytaj więcej...

13. Rawickie Mosty Sztuki Rawicz - Rokosowo 2013

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2013_08_RMS_2013_26.jpgPo raz trzynasty Rawicz gościł artystów plastyków w ramach corocznych spotkań ze sztuka współczesną, organizowanych przez Muzeum Ziemi Rawickiej. Wernisaż Rawickich Mostów Sztuki odbył się 27 sierpnia w Ratuszu.

  Otwierając wystawę jej kurator - prof. Jacek Jarczewski przypomniał, że jest to kolejne - trzecie już spotkanie artystów akademickich, tym razem z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Prezentujący na wystawie swoje instalacje, rzeźby, obrazy, szkice, grafiki, wideo artyści to profesorowie Wydziału Artystycznego w Katowicach oraz Wydziału Malarstwa i Wydziały Rzeźby z Poznania i Wrocławia, dziekani, kierownicy katedr i pracowni: Sławomir Brzoska, Wojciech Gorączniak, Jacek Jarczewski, Paweł Jarodzki, Jola Jastrząb, Alicja Jeziorecka, Janusz Karbowniczek, Paweł Kiełpiński, Karolina Komasa, Wiesław Koronowski, Janusz Kucharski, Andrzej Łabuz, Janusz Merkel, Wojciech Pukocz, Marcin Radziejewski, Lesław Tetla, Waldemar Węgrzyn, Andrzej Załecki, Aleksander Marek Zyśko. Ponadto na wystawie pokazano prace studentów w ramach projektu artystyczno-dydaktycznego powstałego pod kierunkiem prof. Adama Chmielowca w Pracowni Projektowania Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce ASP we Wrocławiu.
  Wernisaż uświetnił koncert poezji śpiewanej w wykonaniu zespołu "Koniugacja".
  Wystawie towarzyszył katalog, współfinansowany przez ASP w Katowicach, ASP we Wrocławiu i UA w Poznaniu. W ramach spotkania akademickiego odbyło się w Rokosowie seminarium „Warunki i kierunki kształcenia w uczelniach plastycznych”.
  13. Rawickie Mosty Sztuki nie okazały się pechowe. W ostatnich dniach sierpnia Rawicz ponownie stał się przez chwilę ważnym punktem na mapie współczesnej sztuki, nie tylko w skali lokalnej.
  Zdjęcia z wernisażu Rawickich Mostów Sztuki obejrzyj tutaj.

  Katalog wystawy obejrzyj tutaj.
 (P)

14. Rawickie Mosty Sztuki 2014

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2014_08_14_RMS_31.jpgW rawickim ratuszu odbył się 26 sierpnia 2014 roku wernisaż "Tarczy" - wystawy sztuki współczesnej artystów akademickich w ramach 14. Rawickich Mostów Sztuki.

Czytaj więcej...

12. Rawickie Mosty Sztuki Rawicz - Rokosowo 2012

b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2012_08_RMS_2012_plakat.jpg

Po raz dwunasty Muzeum Ziemi Rawickiej zorganizowało spotkanie ze sztuką współczesną, które od niedawna nosi stałą nazwę: Rawickie Mosty Sztuki. 28 sierpnia w ratuszowym holu odbył się wernisaż, po nim – sympozjum „Obraz w kadrze”.
  Wystawę otworzył kurator Rawickich Mostów Sztuki – prof. dr hab. Jacek Jarczewski. Przedstawił artystów, których w tym roku zaprosił do udziału w RMS. Swoje prace na wystawie pokazali: Adam Chmielowiec, Marek Haładuda, Marek Jakuszewski, Jacek Jarczewski, Alicja Jeziorecka, Anna Maria Kramm, Christos Mandzios, Michał Matuszczyk, Henryk Pawłowski, Wojciech Pukocz, Rafał Roskowiński, Michał Sikorski.
b_0_160_16777215_00_images_stories_Galerie_2012_08_RMS_07.jpg  J. Jarczewski podziękował sponsorom, dzięki którym możliwe było zorganizowanie wystawy i wydanie katalogu: Urzędowi Miejskiemu Gminy Rawicz, Starostwu Powiatowemu w Rawiczu, EP PUE Energobud Leszno Sp. z o.o. Wręczył „Złote karty Muzeum Ziemi Rawickiej” w podziękowaniu za wspieranie placówki staroście Zygmuntowi Wolnemu, burmistrzowi Tadeuszowi Pawłowskiemu i Darii Pawlak, dyrektorowi PKO BP Oddział Rawicz.
  Na wystawie artyści, reprezentujący głównie środowiska akademickie z Wrocławia, Poznania i Gdańska, przedstawili obrazy, rzeźby, fotogramy, instalacje, projekty, prace wykonane w autorskich technikach.
  Zgodnie z wieloletnią tradycją RMS, wernisażowi towarzyszyła część naukowa, poświęcona różnym nurtom i zjawiskom w sztuce współczesnej. Tym razem było to sympozjum pod nazwa „Obraz w kadrze”. Dr hab. Wojciech Pukocz, kierownik Katedry Malarstwa Architektonicznego i Multimediów na ASP we Wrocławiu, przedstawił wykład „Internet jako środowisko interaktywnego interfejsu w obszarze sztuki”. Prof. Marek Jakuszewski,, kierownik Pracowni Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, zaprezentował swoje poszukiwania artystyczne w różnych technikach i materiałach. Rafał Roskowiński przedstawił swoje autorskie realizacje murali oraz działalność Gdańskiej Szkoły Murali. Michał Sikorski mówił o swoich poszukiwaniach syntezy malarstwa, filmu, muzyki i zaprezentował autorskie wideo-art „Skoki zabronione”.
  We wstępie do katalogu 12. Rawickich Mostów Sztuki J. Jarczewski nawiązał do obiegowej opinii o „niezrozumiałości” sztuki współczesnej, zwłaszcza abstrakcyjnej. Coroczne spotkania z taką sztuką w Rawiczu, połączone z popularyzowaniem najnowszych tendencji przez samych artystów w formie wykładów, prezentacji to jedna z form działalności, zmierzającej do zmiany takiego stanu.
  Zdjęcia z RMS obejrzyj tutaj.

  Katalog wystawy obejrzyj tutaj.


(P)